Ugrás a fő tartalomra

Stendhal: Vörös és Fekete

Gimnáziumi kötelező (vagy ajánlott, már nem emlékszem) olvasmány volt. Ennek a fényében mit is írhat róla az ember?
Az a tény, hogy akkor nem olvastam ki, úgy érzem nem igazán ártott neki. Sőt...Őszintén szólva akkor csak egy nagyon utálatos könyv lett volna, amit muszáj kiolvasni, így viszont tetszett.
Nem is gondoltam volna, hogy ennyire jó lesz. Köszönet illeti a gimis magyartanáromat, aki feltette a kötelezők listájára.

A történet az 1830-as évek Franciaországában játszódik. A regény tökéletesen lefesti az adott kor társadalmi összetételét és szabályait, normáit egyaránt.
Julien Sorel, a papnövendék életén keresztül kaphatunk korrajzot az akkori viszonyokról mind politikai, mind szociális síkon. A cselekmény mintegy 4 évet ölel át, melynek során az egyszerű ács fiából házitanító, majd papnövendék, végül egy márki személyi titkárja lesz, s megcsillan előtte a huszár hadnagyi pálya lehetősége is, melyet mégis életével együtt eldob magától. Mindennek hátterében két fő dolog áll : 2 nőhöz (de Renalné és Mathilde) fűződő szerelme - és Napóleon imádata.
Az eseményekről nem tudok sokkal többet írni, hiszen annyira sok dolgot ölel fel, hogy a blog nem is bírna ki annyi karaktert, amelyben össze tudnám foglalni.
Érdekes betekintést enged a papok, papnövendékek életébe, hogy ki mennyire függött az úgynevezett gazdagoktól, meg a nemes családok mennyire függtek egymástól. A nőknek nagyon kicsi volt a mozgástere. Szerintem én ilyen körülmények között meg bolondultam volna. De mégis lenyűgöztek a leírások (táj-, és társadalmi egyaránt), a párbeszédek és monológok. Nem volt olyan oldal amit untam volna. És a vége is nagyon meglepő volt. Bár lehet, hogy azért mert nem igazán olvastam mostanában ilyen jellegű könyvet. Hozzá vagyok szokva a "mindenki boldogan élt, amíg meg nem halt " befejezésekhez.
Jó példája annak a könyv, hogy kötelező olvasmány is lehet lebilincselő. Sokszor esténként úgy voltam vele, hogy na még egy oldalt, na még egy oldalt, mert rettentően érdekelt, hogy mi lesz a főhős sorsa.
Viszont úgy gondolom, hogy tizenakárhány évesen egyrészt nem biztos, hogy megértettem volna, másrészt biztos vagyok abban, hogy csak túl akartam volna esni rajta ( vagy rosszabb esetben elolvastam volna rövidítettben). Szóval nem vagyok meggyőződve arról, hogy a mai középiskolások elég érettek ehhez a könyvhöz. (Tisztelet a kivételnek).
Én viszont így, pár évvel később nagyon élveztem.

Értékelés:

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2023-as zárás

  Az idei év számokban:                                          Olvasott könyvek száma: 94 (ebből angolul: 69) Újraolvasások száma: 5 Be nem fejezett könyvek száma: 1 Legolvasottabb műfaj: romantikus (és egyéb alműfajai)

C.J.Daugherty: Legacy (Night School #2)

A tavalyi évben Allie túlélt három letartóztatást, két szakítást és egy családi összeomlást. Egyetlen fénysugár a Cimmeria Akadémián való új élete volt. Ez az egyetlen, ahol úgy érzi, hogy ide tartozik. És az sem fáj, hogy a sötét szemű Carter West is belépett az életébe. De a nyugalomtól még messze van, a Cimmeria magányos falai veszélyesebbek, mint amilyennek Allie képzelte őket. A diákok és  tantestület egyaránt veszélyben vannak, és Allie családja - titokzatos nagyanyjától kezdve egészen a szökött bátyjáig - a vihar közepébe kerültek. Allie - nek választania kell, hogy megvédi a családját vagy megbízik barátaiban. Azonban a titkok még a legerősebb kapcsolatokat is szétszakítják.  (A fülszöveg saját fordítás, nem a hivatalos verzió!) Annak ellenére, hogy az első résznél fantasy helyett kaptam egy sima kis - a moly szerint - thrillert (bár nem tudom, hogy ez könyvekre, meg kimondottan erre a regényre mennyire helytálló, de tény, hogy jobbat én sem találtam rá), nagyo

Rebecca Donovan: Out of Breath (Breathing #3)

Emma otthagyja Weslyn-t és vele együtt minden lakóját, hogy a Stanford Egyetemre járjon, ahogy mindig is tervezte. Már nem ugyanaz a lány, aki volt, csak árnyéka önmagának. Össze van törve, és az egyetlen lehetősége arra, hogy újra teljes életet élhessen, ha megbocsájt. Meg kell találnia a módját, hogy megbocsájtson önmagának, és rájöjjön mennyire értékes, mielőtt elfogadja a szerelmet, amit igazából megérdemel. (A fülszöveg saját fordítás, nem a hivatalos verzió!) A második részt jóval megjelenése után olvastam, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy tudtam, nagyon szemét kis függővége lesz, és így kevesebbet kell várnom a befejező részre. És tényleg megúsztam viszonylag kevés várakozással,  mindössze talán két hét telt el, és már újra belemerülhettem Emma történetébe.